Korábbi cikkünkben a hatályba lépett munkajogi változásokat elemeztük, ezúttal az egyszerűsített foglalkoztatással (ismertebb nevén EFO) összefüggő módosításokat elemezzük.

2025. január 1-jével a minimálbér emelkedésével párhuzamosan módosulnak az egyszerűsített foglalkoztatás azon rendelkezései, amelyek a minimálbér összegéhez kötöttek. Így módosul a foglalkoztatót terhelő tételes közteher összege, továbbá a filmipari statiszta esetén irányadó jövedelmi korlát, illetve ez kihat az ún. mentesített keretösszegre is, és a nyugellátás számítására. Ennek részletei a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján közzétett tájékoztatóból is megismerhetőek: https://nav.gov.hu/ado/egyebkot/Az_egyszerusitett_foglalkoztatast_erinto_2025._januar_1-jei_valtozasok.

2025. február 1-jétől és 2025. július 1-jétől további változások is hatályba lépnek az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályozásban.

2025. februárjától megemelkedik a közteher mértéke azáltal, hogy a szabályozás a minimálbér magasabb százalékos arányában jelöli meg a tételes közteher fizetési kötelezettséget. Mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál a minimálbér – 0,5 százaléka helyett – 0,75 százaléka (azaz 2.200 Ft/nap), alkalmi munkánál a minimálbér – 1 százaléka helyett – 1,5 százaléka az egyszerűsített foglalkoztatásban foglalkoztatott munkavállaló esetében a foglalkoztató által fizetendő közteher mértéke a munkaviszony naptári napjára (azaz 4.400 Ft/nap). A NAV január 20-áig honlapján közzéteszi a közterhek pontos összegét. Nem módosul a filmipari statiszta alkalmi munkájának közterhe, az továbbra is a minimálbér 3 százaléka. A magasabb közterheket a 2025. február 1-jét követően keletkezett munkaviszonyok esetében kell alkalmazni.

2025. július 1-jétől az egyszerűsített foglalkoztatás időbeli korlátai is érdemben módosulnak. Az új szabályok alapján a munkavállaló egy adott naptári évben legfeljebb 120 naptári napot dolgozhat majd egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka és / vagy turisztikai és mezőgazdasági idénymunka) keretében. Ez a jelenleg hatályos szabályokhoz képest jelentős változást hoz, mivel a foglalkoztathatóság 120 napos naptári korlátját már nem az azonos felek között létrejött munkaviszony esetében kell megtartani, hanem a munkavállaló szempontjából kell rá ügyelni. Ez tehát azt jelenti, hogy a munkaviszonyok és a foglalkoztatók számától függetlenül egy személy egy évben legfeljebb 120 naptári napra létesíttethet egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszonyt. (Nem módosul az alkalmi munka időbeli korlátjára vonatkozó előírás: ugyanazon felek között legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig létesíthető határozott időre szóló munkaviszony). A módosuló szabályok miatt várhatóan előtérbe kerülhet más, atipikus foglalkoztatási formák alkalmazása a munkaerőpiacon, gondoljuk akár a munkakör megosztás vagy a több munkáltató által létesített munkaviszony lehetőségére.

Dr. Szabó Imre Szilárd

ügyvezető alelnök, ügyvéd