Ingyenes jogi tanácsadást indít a munkavállalóknak a Munkástanácsok Országos Szövetsége, munkahelyi baleset és foglalkoztatással összefüggő betegség témában személyesen hetente egyszer, illetve elektronikusan folyamatosan lehet a szövetséghez fordulni – jelentette be Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) elnöke hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.
Elmondta: a szakszervezeti szövetség a szolgáltatással a munkavállalók kiszolgáltatottságán kíván enyhíteni. Tapasztalatuk szerint a munkavállalók többsége nem ismeri, így nem is él a jog adta kártérítési lehetőséggel munkahelyi balesetek vagy foglalkoztatási betegségek esetén.
A tanácsadás mellett a szövetség segíti a perképviselet ellátását is – közölte Palkovics Imre.
Kiemelte, aggasztónak tartják a munkabalesetek számának alakulását, amely szerinte összefügg a dolgozók túlhajszoltságával is.
A MOSZ elnöke felidézte, hogy Magyarországon 2015-ben 20 088 három napon túl gyógyuló munkabaleset történt, amely 84 halálos áldozatot is követelt, ezen kívül a 2015. évi 77 bányászati munkabalesetből 2 volt halálos, így összesen 21 165 munkabalesetet és 86 halálos munkabalesetet regisztráltak a munkavédelmi hatóságok.
A legtöbb munkahelyi baleset a feldolgozóipar, a szállítás, a raktározás és a kereskedelem területén történik, az okok közt leggyakoribb a mechanikai veszélyforrások elleni biztonsági berendezések hiánya, működésképtelensége, az egyéni védőeszközök hiánya, viselésének elmulasztása – mondta Palkovics Imre. Megjegyezte: nehezíti a helyzet objektív áttekintését, hogy a munkahelyen bekövetkezett 3 napot meghaladó keresőképtelenséget eredményező munkabalesetek egy részét a munkáltatók nem jelentik be a szankciók elkerülésére miatt.
Ikanov Gábor ügyvéd a sajtótájékoztatón elmondta, sok baleset láthatatlan marad, mert az esetekről nem vesznek fel jegyzőkönyvet. Az új szolgáltatásról közölte, a szakszervezethez forduló munkavállalók esetét elemzik, rövid időn belül válaszolnak a jogi lehetőségekről, igény esetén pedig a szakszervezet segítségével képviselik a munkavállaló érdekeit.
A munkaidőkeret szabályozásáról Palkovics Imre elmondta, a Munkástanácsok azt kéri a kormánytól, hogy ne támogassa az egyéni képviselői indítványként benyújtott előterjesztést, amely egy évről három évre növelné a munkaidőkeretet. Ha mégis támogatná a kormány az előterjesztést, akkor azt javasolják, hogy csak ágazati kollektív szerződés alapján lehessen dönteni az intézkedés bevezetéséről, illetve a munkavállalók is kérhessenek változtatást beosztásukban. A MOSZ elnöke szerint már az egy éves munkaidőkeret is extrém helyzeteket teremtett a munkavállalók hátrányára, főleg a kereskedelemben.
Palkovics Imre elmondta, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottsága kedden délelőtt újra napirendre tűzi a témát, az ülésre meghívást kapott, délután pedig a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) tárgyalnak a munkaidőkeretről.
MTI 2017. április 24., hétfő 12:51