A Munkástanácsok Országos Szövetsége 12 nemzetgazdasági ágazatot tömörít, közel 100 tagszervezettel és 50 000 taggal rendelkezik. Tagjaink bérből és fizetésből élő munkavállalók, akik a versenyszférában, a szolgáltató szektorban, valamint a fegyveres és rendvédelmi területeken dolgoznak. Megyei és ágazati szövetségeink révén jelen vagyunk az egész országban, és hatékonyan képviseljük a munkavállalók érdekeit tripartid, regionális és ágazati fórumokon is.

A szervezet célja, hogy a munkavállalók érdekeit hatékonyan képviselje mind a hazai, mind a nemzetközi szinten, és hozzájáruljon a munkavállalók jogainak és méltóságának megőrzéséhez.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége 1990-ben alakult, folytatva az 1956-os forradalom szellemiségét és a munkás önigazgatás eszményét. Célunk, hogy valódi, demokratikus érdekképviseletet nyújtsunk a munkavállalóknak.

 

Történelmi Gyökerek

Az első munkástanács 1989-ben Herenden alakult, és 1990-re már több mint 50 hasonló szervezet jött létre országszerte. 1990. július 14-én megalakult a Munkástanácsok Országos Szövetsége, hogy egyesítse a munkavállalói érdekeket és hatékonyan képviselje őket a nagypolitikában.

Tevékenységünk

  • Érdekképviselet: Elhivatottak vagyunk a munkavállalók érdekeinek képviselete mellett hazai és nemzetközi szinten. Ezen belül kiemelt fontosságú a munkavállalói jogok érvényesítése és a munka világának minden résztvevője érdekeinek kölcsönös tiszteletben tartása. Rendszeresen részt veszünk az országos érdekegyeztető fórumokon.
  • Szolidaritás: Támogatjuk a tagtoborzást, hogy erősebbé tegyük szervezetünket és biztosítsuk a sikeres érdekvédelmet.
  • Szakértelem: Elismert szakértői csoportunk segíti munkánkat, hogy következetes és szakmailag indokolt követeléseket fogalmazzunk meg.
  • Képzések: Szervezünk képzéseket tart a szakszervezeti tagok és tisztségviselők számára, hogy hatékonyan tudjanak együttműködni a munkáltatókkal.
  • Munkavállalói Résztulajdon: A munkavállalók tulajdonosi szerepének erősítése az állami vagyon privatizációja során elindított Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) révén.
  • Társadalmi Párbeszéd: Aktív részvétel a makroszintű társadalmi párbeszéd folyamatában, hogy a munka világának minden résztvevője számára kedvező megoldások szülessenek.
  • Nemzetközi Kapcsolatok: Együttműködés nemzetközi partnerekkel, hogy a modern szakszervezeti szemléletet hazánkban is meghonosítsuk, és a magyar munkavállalók érdekeit hatékonyan képviseljük a nemzetközi fórumokon is.
  • Hagyomány és Innováció: Az 1956-os forradalmi munkástanácsok emlékének ápolása és a XIII. Leó pápa által kiadott Rerum Novarum enciklika elveinek terjesztése.

Együttműködés

Stratégiai megállapodásokra törekszünk a minisztériumokkal és más ágazati szereplőkkel. Közösen lépünk fel a dolgozók kiszolgáltatottsága és szociális leszakadása ellen, és szorgalmazzuk az összefogást a szakszervezetek között.

A Munkástanácsok aktívan részt vesz a makroszintű társadalmi párbeszédben, és számos nemzetközi szakszervezeti szervezetben képviseli a magyar munkavállalók érdekeit. Palkovics Imre elnök tagja többek között a EUCDW (Kereszténydemokrata Munkavállalók Európai Uniója) elnökségének és az Európai Szakszervezetek Szövetségének (ETUC), valamint részt veszünk a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) munkájában is.

Aktuális céljaink:

A 2024. évi választmányi ülés során a Munkástanácsok Országos Szövetsége több fontos célt fogalmazott meg, amelyek a szövetség hosszú távú stratégiájának középpontjában állnak:

  • Munkavállalói Jogok Erősítése: A szövetség célja, hogy tovább erősítse a munkavállalók jogainak védelmét, különösen a munkahelyi biztonság, az egészséges munkakörnyezet és a méltányos bérezés területén.
  • Taglétszám Növelése: Folytatni kívánja a tagság bővítését, különös tekintettel az új ágazatokra és fiatal munkavállalókra, hogy minél szélesebb körben képviselhesse a munkavállalói érdekeket.
  • Nemzetközi Kapcsolatok Erősítése: A Munkástanácsok célja, hogy tovább erősítse nemzetközi kapcsolatait és együttműködéseit, különösen az európai szakszervezeti szövetségekkel és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezettel (ILO).
  • Képzési Programok Fejlesztése: A szövetség fontosnak tartja a tagok folyamatos képzését és továbbképzését, különösen a digitális készségek és a modern munkakörnyezethez szükséges kompetenciák területén.
  • Fenntartható Fejlődés és Zöld Munkahelyek: Elkötelezett a fenntartható fejlődés mellett, és támogatni kívánja a zöld munkahelyek létrehozását és a környezettudatos munkavégzést.
  • Szociális Párbeszéd Erősítése: Tovább kívánja erősíteni a szociális párbeszédet a munkáltatókkal és a kormánnyal, hogy közösen találjanak megoldásokat a munkavállalókat érintő kihívásokra.
  • Innovatív Szakszervezeti Szolgáltatások: Új, innovatív szolgáltatásokat kíván bevezetni a tagok számára, hogy még hatékonyabban támogassa őket a mindennapi munkájukban és életükben.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége ezen célok megvalósításával kíván hozzájárulni a munkavállalók jólétéhez és Magyarország gazdasági fejlődéséhez.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége elkötelezett a munkavállalók jogainak és érdekeinek védelmében, és célja, hogy a keresztény alapokra épülő, modern, korszerű szakszervezeti mozgalom révén Magyarországot és a munkavállalók közösségét gazdagítsa. A szövetség nemzetközi fórumokon és hasonló értékrendet követő szervezetekkel történő együttműködésével az európai közösségen belül is hitelesen és hatékonyan képviseli hazánkat, és tevékenysége jól jellemzi a polgári-keresztény-nemzeti értékközösséget.