Újabb demonstrációt tartottak a G.G. Space Kft. június 30-án kirúgott dolgozói Gyöngyöstarjánban. Az elbocsátott munkavállalók mellé már szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és pártok is felsorakoztak.  – számolt be róla részletesen a Heves Megye Online (HEOL). A tudósítást az alábbiakban közöljük.

Újabb demonstrációt tartottak pénteken az elbocsátott dolgozók a G.G. Space Kft. bezárt gyöngyöstarjáni telephelye előtt. Ezúttal azonban már nem voltak egyedül: az egész napos akcióban szakszervezetek, munkástanácsok és pártok is a példátlan körülmények között utcára tett 165 munkavállaló mellé álltak. 

A heol.hu többször beszámoltunk már arról, hogy az olasz központú Giovenzana International B.V. cég G.G. Space Kft-je a gyöngyösi és gyöngyöstarjáni telephelyének valamennyi dolgozóját elbocsátotta június 30-án. Minderről június 17-én mindössze egy messenger-üzenetben kaptak hírt, azóta sem a májusi, sem a júniusi bérüket nem kapták meg a dolgozók. Az elbocsátott munkavállalók úgy tudják, hogy a cég fizetésképtelen, ezért valószínűleg felszámolás alá kerül. Az időközben kézhez kapott kilépési papírjaik is jogsértőek. Mindeközben olasz bíróság elé állították a tulajdonosokat áfacsalás miatt, az ítélet: 1 év 11 hónap felfüggesztett börtönbüntetés, 5 millió euró értékben vagyonelkobzás.

A pénteki demonstrációt az Életre Tervezett Munkavállalók Országos Szakszervezete (ÉTMOSZ) szervezte. Kozma Zsolt elnök emlékeztetett arra, hogy a 2000-es évek elején indult G.G. Space-nél nagyon sokan a kezdetek óta itt dolgoztak, sőt, dolgoznak, mert a hatályos jogszabályok szerint nincsenek elbocsátva.

“Tisztességes magyar munkavállalót nem lehet úgy eldobni, mint egy rongyot”

Arról a dolgozók nem tehetnek, hogy a tulajdonosok bizonyos pénzügyi mesterkedéseik okán bíróság elé kerültek, amely már el is ítélte őket. Azt szeretnénk, hogy ez az ügy minél hamarabb lezáruljon, és a dolgozók megkapják mindazt a járandóságukat, ami a becsülettel elvégzett munka alapján jár nekik. Azért vagyunk itt, hogy hallassuk a munkavállalók segélykiáltását, s az ne csendesedjen el a probléma megnyugtató megoldásáig. Azért vagyunk itt, hogy példát mutassunk az ide érkező külföldi befektetők számára: a becsületes és tisztességes magyar munkavállalót nem lehet úgy eldobni, mint egy rongyot. A tulajdonos hozzáállása nem együttműködő, nem érdekli, hogy a kisgyermekét egyedül nevelő édesanya, vagy éppen házaspárok mindkét tagja egyszerre került utcára miatta. Nem érdekli, miből fognak ezek az emberek megélni, akik két hónapja nem kaptak bért, és a gyári munkásoknak általában nincsenek félretett nagy összegek a számlájukon – emelte ki Kozma Zsolt.

A szakszervezeti elnök bizakodását fejezte ki a probléma mielőbbi megnyugtató rendezésére, hiszen a demonstráción a szakszervezetek és a munkástanácsok mellett kormánypárti és ellenzéki országgyűlési képviselő is az igazukat kereső dolgozók mellé állt. Örvendetes, hogy az ügy a pártpolitika szintje fölé emelkedett, tette hozzá Kozma Zsolt. 

“Ami itt történt, az botrány” 

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke kiemelte, hogy a segítség összefogással könnyebb.

– A kormány képviselőivel történt tárgyalásokon már ígéretet kaptunk arra, hogy minden megtesznek annak megakadályozására, hogy a tulajdonos érdekeit szolgáló időhúzás nem következhessen be, és az itt maradt vagyon kimentését megakadályozzák. Támogatjuk az elbocsátott dolgozókat, hogy minden járandóságukat megkapják, ami őket megilleti. Azon leszünk, hogy ne ez a negatív eset legyen a meghatározó élmény, amivel a munkaerőpiacon szembesültek – jelentette ki Palkovics Imre.

A képen: Horváth László, dr. Szabó Imre Szilárd és Palkovics Imre

Fotó: Czímer Tamás/heol.hu

Dr. Szabó Imre Szilárd ügyvéd, munkajogász, a Munkástanácsok Országos Szövetsége alelnöke úgy fogalmazott, hogy ami itt történt, az botrány.

Ilyen esetek tényleg a rendszerváltást követő zavaros években zajlottak. Nem tudják az emberek, mi történik, csak a hitegetésük zajlik rendezetlen körülmények között. A tulajdonosok semmit sem mondtak a dolgozóknak: mi történik velük, mikor lesznek kifizetések, mi van a biztosítási jogviszonyukkal, mi jár nekik, mire jogosultak, kihez forduljanak? A májusi munkabérük nem lett kifizetve, ahogy a júniusi sem, nem kapták meg a végkielégítést azok, akiknek jár, a felmondási időre nem kaptak távolléti díjat, és még sorolhatnám. Ez egyben üzenet minden magyar munkavállaló felé: ezt nem lehet megcsinálni a munkavállalókkal – hangsúlyozta dr. Szabó Imre Szilárd. 

Az ügyvéd részletesen ismertette a demonstrálók előtt a jogérvényesítés várhatóan hosszú folyamatának eddig megtett jogi lépéseit (munkaügyi perek indítása, hatósági eljárások, egyéb jog- és érdekérvényesítési eszközök).

“Önöket félrevezették, átverték, meglopták” 

Horváth László, a térség Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy itt emberi életeket, sorsokat söpör el egy nehezen minősíthető eset.  

– Önöket félrevezették, átverték, meglopták. Tudatosan. Tette ezt egy olyan külföldi cég, amely tőlünk nyugatra van az Európai Unióban. Egy EU-tag ország cége tette ezt meg egy másik uniós ország munkavállalóival. Ez komoly figyelmeztető jel. Most talán a legjobban az foglalkoztat mindenkit, hogy meglegyenek az elmaradt kifizetések, de lehet, hogy ez hosszadalmas folyamat lesz. Ahhoz, hogy az állami Bérgarancia Alap segítségét igénybe lehessen venni, ahhoz a cég felszámolásának el kell indulni. Vélelmezhető, hogy a tulajdonos itt is trükközni próbál. Megpróbálja azt a vagyont kimenteni, ami a kifizetések fedezetéül szolgál.

„De ezt meg fogjuk akadályozni, ezen az úton végig fogok önökkel menni”

Az önök drámai esete az országnak is tükröt tart. A közeljövőben akár törvénymódosítással élünk, hogy a hasonló esetek elkerülhetők legyenek – biztatta a demonstrálókat Horváth László.