Nem csitulnak a kedélyek a MÁV Csoport munkavállalói között, akiknek júliustól megtiltotta Lázár János miniszter az otthoni munkavégzést. A home office teljes eltörlése ugyanakkor a szakszervezetek szerint jogszerűtlen lehet.

 
Nagy Kristóf, kép: MTI/Czeglédi Zsolt

A MÁV Csoportnál dolgozó szellemi alkalmazottak nagy része egyelőre kivár, de több munkavállaló a felmondást fontolgatja, amiért Lázár János építési és közlekedési miniszter júliustól az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) alá tartozó állami cégeknél megszüntette a home office és a távmunka lehetőségét – tudta meg a Mandiner.

A munkavállalók nem csak azt nehezményezik, hogy a rugalmas munkavégzési lehetőség megszűnt, az is problémát okoz sokaknál, hogy a júliustól életbelépő fenntartói döntésről annak bevezetése előtt három nappal értesültek, miközben az új munkarend sokaknál a mindennapi élet jelentős átszervezését igényli. Szintén kihívás, hogy a MÁV átalakul és költözik is: a korábbi, Könyves Kálmán körúti székházat már el kellett hagyni, ám az új MÁV-székház még nem készült el. Ez idő alatt az irodai munkavállalók részben a Volánbusz székhelyén, részben a Telekomtól bérelt irodákban dolgoznak.

Az otthoni munkavégzés lehetőségének megszüntetése értelemszerűen nem érinti a vasutasok döntő többségét, akik az üzemeltetés területein dolgoznak, így egyébként sem vonatkozott rájuk a home office.

Megszólalt Lázár János minisztériuma

Az építési és közlekedési miniszter június végi határozatában nem indokolta a távmunka eltörlésével kapcsolatos döntését, amely a tárca alá tartozó összes intézményre vonatkozik. Csepreghy Nándor, az ÉKM parlamenti államtitkára ugyanakkor arról tájékoztatta a szakszervezeteket, hogy  a MÁV Csoport működése Magyarország számára stratégiai jelentőséggel bíró, országos kiterjedésű és kritikus feladat. Mivel ezt a feladatot meglátásom szerint felelősségteljesen nem lehet távmunka formájában ellátni, ezért az Építési és Közlekedési Minisztérium nem tett mást, mint érvényt szerzett a hatályban lévő kormányzati döntésnek a home office jellegű munkavégzés kivezetéséről.

A levélben a tárca államtitkára emellett arra is emlékeztetett, hogy a minisztérium „a mobilitás biztosítása kapcsán kizárólagos felelősséggel rendelkezik az ország polgárai irányába, akik mindennapi életük megoldásához veszik igénybe szolgáltatásainkat. Eleget teszünk kötelességünknek nap mint nap az elindított vasúti szerelvényekkel és buszokkal, illetve a pálya közlekedésre alkalmas állapotban tartásával.”

Nem világos, hogy az ÉKM melyik kormányzati döntésre utal, amely a home office jellegű munkavégzés kivezetéséről szól, de vélhetően arra a nem nyilvános, 2022-es kormányhatározatra utal, amely az RTL Klub információi szerint kimondja: Orbán Viktor miniszterelnök személyes jóváhagyása nélkül senki sem dolgozhat otthoni munkavégzésben az államigazgatásban és az állam többségi tulajdonában lévő cégeknél.

Jogszerű a döntés a MÁV-nál?

Szabó Imre Szilárd ügyvéd, a Munkástanácsok Országos Szövetségének alelnöke a Mandiner megkeresésére arra hívta fel a figyelmet, a vitát tovább bonyolítja, hogy egy esélyegyenlőségi tervben az érintett munkáltatók vállalták, hogy kidolgozzák és működtetik az otthoni munkavégzés foglalkoztatási rendszerét. 

„A vonatkozó megállapodás tartalmi szempontból véleményem szerint kollektív szerződésnek tekintendő, mivel az arra jogosult szakszervezetekkel lett megkötve és munkaviszonyból származó vagy az ezzel kapcsolatos jogot vagy kötelezettséget szabályoz. A tulajdonos döntése értelemszerűen nem szüntet meg önmagában egyéni vagy éppen kollektív szerződéses rendelkezést, arra egyedül a munkáltatóknak van lehetőségük az adott megállapodásokra vonatkozó felmondási szabályok alapján. Így akár jogvitának is helye lehet, mégpedig az általános munkaügyi peres szabályok szerint” – mondta Szabó Imre Szilárd.

A kisgyermekeseknek kedvezően változott a munka törvénykönyve

Tavaly év elejétől a kisgyermeket nevelő szülők és a gondozást végzők mozgásterét növelte a munka törvénykönyvének módosítása. Szabó Imre Szilárd ezzel kapcsoltban felidézte:  a 2023. január 1-jétől hatályos szabályok szerint a munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig, vagy a gondozást végző munkavállaló kérheti a távmunkavégzésben való foglalkoztatását is, ha legalább hat hónapos a munkaviszonya. A munkavállalónak a kérelmet írásban, indokolással ellátva kell benyújtania. A munkáltatónak tizenöt napon belül írásban kell nyilatkoznia a döntéséről. Ha a kérelmet elutasítja, akkor azt valós, világos és okszerű indokolással kell megtennie. A kérelem jogellenes elutasítása vagy a nyilatkozat elmulasztása esetén a bíróság pótolja a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát – tette hozzá a Munkástanácsok ügyvezető alelnöke.

Patthelyzet alakult ki a távmunka körül

A vasútnál működő munkavállalói érdekképviseletek tiltakoznak a home office lehetőségének elvétele miatt, és egyeztetésre hívták Lázár Jánost. Buzásné Putz Erzsébet, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetének elnöke kérdésünkre azt emelte ki, hogy a home office volt az egyik vonzó és a jelenlegi alkalmazottakat maradásra bíró lehetőség a létszámhiánnyal küzdő MÁV-nál, amelynek eltörlése miatt már sokan jelezték, hogy nem maradnak.

VDSzSz Szolidaritás korábban arra szólította fel Lázár Jánost, vonja vissza a miniszteri utasítást részben azért is, mert a megfelelő irodakapacitás jelenleg nem áll rendelkezésre, vagyis a távmunka megszüntetésével érintett munkavállalók közül sokaknak gyakorlatilag nincs is hova bemenniük dolgozni.

A MÁV Csoport vezetőségének ugyanakkor nincs hatásköre érdemi egyeztetést folytatni a szakszervezetekkel, mivel a fenntartói utasítást kötelező végrehajtania a menedzsmentnek.

Új aranykor jön a magyar vasúton?

Csepreghy Nándor leveléből az is kiderül, hogy jelentős változások előtt áll a MÁV, mivel a kormány elfogadta a magyar vasút megújítási programját, amely évtizedek fejlesztési hiányát hivatott pótolni. Az államtitkár arra is rámutat:  korszakos fejlődés előtt áll a magyar vasút, amely az elmúlt 14 évben realizált gyorsforgalmi útfejlesztések léptékével állítható párhuzamba – zárult a válaszlevél. A legnagyobb állami vállalat átalakításáról és a vasút megújításáról egyelőre még keveset lehet tudni. 

A Mandiner információi szerint a szervezeti átalakítással kapcsolatos egyeztetések folyamatban vannak. Az egyik legjelentősebb változás lehet, hogy hamarosan megvalósul a Volánbusz és a MÁV-Start integrációja, ám ez a szervezetet érintő változás az utasokat nem érinti majd.

Nem ugyanazt jelenti a távmunka, mint a home office

„A távmunka és a home office jelentése nem ugyanaz. Utóbbi leegyszerűsítve a munkavégzési hely ideiglenes megváltoztatását jelenti, míg a távmunkavégzés egy atipikus munkaviszony, amelyről a munkaszerződésben kell megállapodni, tehát feltételez egyfajta stabilitást” – részletezte Szabó Imre Szilárd. 

távmunka esetén a munkavállaló a munkát a munkaidő egy részében vagy egészében a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi. A távmunka fogalma így nem feltétlenül csak az otthoni munkavégzést fedi le, hanem a munkavállaló által választott egyéb helyszíneket is. 

home office kifejezést a munka törvénykönyve nem tartalmazza, tételes jogi szabályokat sem találunk rá, de tartalmilag ilyenkor arról van szó, hogy a munkáltató a munkavállaló számára ideiglenes jelleggel engedélyezi, hogy az állandó munkavégzési helyétől eltérő helyen – jellemzően saját otthonában – végezze munkáját. Lehetőség van arra, hogy a munkáltató belső szabályozás útján, a munkaszerződések módosítása nélkül, egyoldalú jognyilatkozattal alakítsa ki ennek kereteit.

 Nyitókép: iho.hu