Sok szeretettel, elismeréssel és hálával köszöntjük az egészségügyben munkát végző valamennyi munkatársunkat! Közös érdekünk azonban, hogy ne felejtsük el súlyos kihívások árnyékolják be a közös ünnepet! A hivatástudat ereje – de meddig bírjuk még?

Az egészségügyi szakdolgozók munkája nélkülözhetetlen: életet mentenek, javítják a betegek életminőségét, és napról napra bizonyítják elkötelezettségüket. Ez a hivatástudat hajtja őket előre, de a romló munkakörülmények és az anyagi megbecsültség hiánya komoly kérdőjeleket vet fel a jövőre nézve. A FESZ követeli a szakdolgozók jogos béremelését, ám a kormány 2026-ra nem ígért fizetésemelést. Takács Péter, egészségügyi államtitkár a FESZ megkeresésére mindössze ennyit ígért a béremeléssel kapcsolatban, idézünk leveléből:

“Amikor pedig arra lehetőség nyílik, akkor megfelelően képviselni igyekszem azt, hogy a kormányzat ismét vállaljon további kötelezettségvállalást a tekintetben, hogy a szakdolgozók bérhelyzete tovább javuljon.”

Államtitkár Úr szavai magukért beszélnek. A FESZ elfogadhatatlannak tartja a béremelés elmaradását és a pozitív kilátások teljes hiányát.

Kórházbezárások és szakemberhiány: a magyar egészségügy krízise

  • 2020 óta több mint 770 kórházi osztály zárt be vagy állt le részben vagy egészben Magyarországon.
     
  • Nemcsak kis vidéki intézmények, hanem nagy megyei és centrumkórházak is küzdenek orvos- és ápolóhiánnyal, eszközhiánnyal, a túlterheltséggel.
     
  • Egyetlen orvos hiánya, betegsége vagy nyugdíjazása is működésképtelenné tehet osztályokat, ami a szakemberhiány drámaiságát mutatja.
     
  • Stroke-ellátás akadozása, CT-diagnosztika és neurológiai ellátás leállása, valamint gyermekosztályok és szülészetek bezárása mindennapos probléma.
     
  • Az osztálybezárások miatt a betegek és mentők gyakran több száz kilométert kénytelenek utazni a kórházakba, ami jelentős terhet ró nemcsak a betegekre, hanem az egészségügyi dolgozókra is. 
     

Higiénia és biztonság: Semmelweis öröksége ma is aktuális

Semmelweis Ignác, a kézfertőtlenítés úttörője, ma is példakép az egészségügyben.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 20 liter kézfertőtlenítő felhasználását ajánlja 1000 ápolási napra. Ezt ötven magyar kórház nem éri el. Míg az osztrák kórházakban 75 liter, Magyarországon csupán 37 liter fogy 1000 ápolási nap alatt. Ez a higiéniai hiányosság növeli a fertőzések kockázatát és veszélyezteti a betegek biztonságát.

Mi a megoldás? Közös felelősségünk a gyógyulás!

Az egészségügyi dolgozók és a betegek közös érdeke, hogy a magyar egészségügy további romlása megálljon, megoldódjanak a problémák. A FESZ ezért követeli a béremelést, a megfelelő szakember- és eszközellátást, valamint a munkakörülmények javítását. A kormánynak kötelessége felelősséget vállalni és megállítani az egészségügy pusztulását. Csak így lehet biztosítani a betegek biztonságát és a szakdolgozók megtartását!

Forrás: fesz.hu