A jelenlegi gyakorlat ellentétes a foglalkoztatáspolitikának azzal a céljával, hogy segítse a fiatalok munkába állását, mivel ezek a hallgatók nem vehetik igénybe a nappali tagozatos társaikat megillető járulékkedvezményeket.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) szerint jogszabály-módosítás szükséges a tanulmányukat szüneteltető hallgatók munkavállalásának elősegítése érdekében, mivel a jelenlegi szabályozás szerint a passzív félévüket töltő hallgatók nem vállalhatnak munkát az iskolaszövetkezet közreműködésével – közölte a szakszervezeti szövetség az MTI-vel csütörtökön.

A szövetség a vele együttműködő iskolaszövetkezetek (ISZOSZ) és más érintett szervezetek képviselőivel már több ízben felhívta a döntéshozók figyelmét, hogy a tanulmányaikat ideiglenesen szüneteltető hallgatók számára a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy az iskolaszövetkezet közreműködésével munkát vállaljanak.Úgy vélik, a jelenlegi gyakorlat ellentétes a foglalkoztatáspolitikának azzal a céljával, hogy segítse a fiatalok munkába állását, mivel ezek a hallgatók nem vehetik igénybe a nappali tagozatos társaikat megillető járulékkedvezményeket. A szabályozás jelentős adóelőnyt biztosít az iskolaszövetkezet útján foglalkoztatott diákoknak, mivel nem vonják le a nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot a munkát vállaló diák béréből, illetve az iskolaszövetkezetet sem terheli a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség.

A NAV véleménye és gyakorlata szerint az iskolaszövetkezet adó- és járulékkedvezményei csak a tanulmányait folytató “aktív” státuszú diákoknak járnak.

A szakszervezeti szövetség közleménye emlékeztet: nyáron az érintettek és az érdekképviseletek (DIÁKÉSZ, ISZOSZ, Munkástanácsok, HÖOK, NIT) kezdeményezésre a kormány rendelete egyértelművé tette, hogy a hallgatói jogviszony diákigazolvánnyal igazolható és a végzősök esetében a jogviszony a diákigazolvány érvényességéig tart. A közlemény szerint a Munkástanácsok Ifjúsági Tagozata üdvözli az ombudsman vizsgálatának megállapításait, véleményük szerint az alapjogi biztos által kezdeményezett változtatásokkal a helyzet minden hallgató számára rendezetté válhat.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala hétfőn közölte az MTI-vel, hogy Székely László ombudsman a nemzetgazdasági minisztertől és az emberi erőforrások miniszterétől jogszabály-módosítást, az adóhatóság elnökétől felülvizsgálatot kért a passzív státusú hallgatók munkavégzésének elősegítéséért. Az ombudsman szerint bizonytalanságot, jogalkalmazási problémákat okoz és a jogbiztonság sérelmének gyanúját veti fel az a szabályozás, amely a tanulmányaikat ideiglenesen szüneteltető hallgatóknak nem teszi lehetővé, hogy az iskolaszövetkezet közreműködésével vállaljanak munkát.

MTI – 2013.12.19. 17:52