Nyáron előfordul és a jövőben is várhatóan egyre gyakoribb lesz a hőségriadó elrendelése, amely kiadása után a munkadónak rengeteg szabályt be kell tartania a munkavállalók egészségének és biztonságának védelme érdekében. Most újabb hőségriasztás van érvényben. A Portfolio-nak Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok kezelik munkavédelmi szempontból azt a helyzetet, amely a kánikula kapcsán kialakul. Kitért a szieszta bevezetésére is, amelynek sem a meteorológiai, sem az egyéb logisztikai feltételei nincsenek meg Magyarországon. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzési adatait, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai ajánlását figyelembe véve az országos tisztifőorvos másodfokú hőségriasztást adott ki az ország egész területére kedd nulla órától csütörtökön 24 óráig.
Megint jön a kánikula: pár óra múlva hőságriasztás lép életbe
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke azt is kiemelte, hogy a jogszabály mind a rendkívül meleg, mind a hideg esetén előírja a munkáltató részére, hogy mérlegelje a helyzetet és a szükséges intézkedéseket megtegye annak érdekében, hogy a munkavállaló egészsége ne károsodhasson.
MELEG ESETÉN A MUNKÁLTATÓNAK BIZTOSÍTANI KELL AZT A PIHENŐHELYET,
ahol le tudnak hűlni az emberek, ahol frissítők, hideg ivóvíz fogyasztására van lehetőség. Emellett meg van az is határozva, hogy mi az hőfok, amely jelenléte esetén ezeket a 15-20 vagy akár 30 perces pihenőket be kell iktatni a munkavállalók regenerálódása, egészségi állapotának megőrzése érdekében. Ezen intézkedéseket a munka törvénykönyve, illetve a munkavédelmi jogszabályok írják elő – ismertette a szövetség elnöke.
Fokozott védelmet kell biztosítani azon munkavállalóknak, akik szabadtéren, tűző napon végeznek fizikai munkát – például az útépítőknek, az aszfaltozóknak valamint az egyes mezőgazdasági munkát végzőknek -, hiszen esetükben magasabb az erős napsugárzásnak való kitettség, így a napégés és napszúrás veszélye is. A hatályos rendelet alapján számukra biztosítani kell, hogy védve legyenek az időjárás különböző káros tényezőitől, mint például az erős UV sugárzástól. Ugyanakkor az eumet.hu cikke felhívja a figyelmet arra, hogy emiatt előfordulhat, hogy hőség esetén senkit nem köteleznek arra, hogy a déli órákban közvetlen napfénynek kitéve végezze a munkáját, azonban mivel erről nincs konkrét jogszabály, tehát a munkáltató jóindulatától függ.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. a közelmúltban megmérte, hogy hőségriadó idején milyen körülmények között kell dolgoznia a szakembereiknek. A Pest megyei Kakucs településen végeztek szerdán aszfaltozási munkákat, az erről készült felvételeik és méréseik alapján míg a külső, fás környezetben alig több mint 36 fok volt, addig az aszfaltozás mellett már 50 fok felett volt a burkolat hőmérséklete, az aszfalt terítésekor pedig már közel 140 fokot mértek.
Tájékoztatásuk szerint az úton dolgozó munkavállalók számára a leégés ellen megfelelő öltözéket (UV védelemmel ellátott szemüveg, nyári sapka) és magas faktorszámú védőkészítményt biztosítanak. A munkákat a lehetőségekhez képest megpróbálják átütemezni, úgy, hogy a szolgáltatásuk színvonala ezáltal ne csökkenjen és a forgalombiztonság fenntartásához szükséges munkákat el tudják látni.
A munkáltatóknak a hőségben fokozott figyelmet kell fordítaniuk a munkaszervezésre, a munkavállalók cseréjére, valamint arra is, hogy a dolgozók rövid ideig tartózkodjanak a tűző napon, különösen a legkritikusabb napszakban, 11 és 15 óra között a munkának árnyékos, hűvösebb helyen kell folynia. Amennyiben megoldható, a szabadtéri munkaterület árnyékolásáról is gondoskodni.
Zárt térben történő munkavégzés során a munkahely egyes helyiségeiben egész idő alatt olyan hőmérsékletnek kell lennie, amelytől – munkától és fizikai megterheléstől függően – senki nem lesz rosszul, tehát a szervezet számára megfelelő – közölte az eumet.hu.
A klímaberendezések hatékonyságáról a megszokottnál gyakrabban kell meggyőződni, valamint gondoskodni kell a rendszeres műszaki karbantartásukról, tisztításukról, fertőtlenítésükről.
Sok cég továbbra is fenntartja a home office lehetőségét a pandémia miatt a munkavállalók számára, ugyanakkor előfordulhat, hogy a dolgozó otthonában nem adottak a megfelelő körülmények, például nincs beszerelve klíma. Ennek kapcsán Palkovics Imre elmondta, hogy lényegében a home office önkéntes, a munkáltató arra senkit nem küldhet, jelenleg a két fél megállapodásán múlik a jelenlegi szabályozás szerint, így
HA A MUNKAVÁLLALÓ ÚGY ÍTÉLI MEG, HOGY OTTHONÁBAN NEM BIZTOSÍTOTT A MUNKAVÉGZÉS, AKKOR NYUGODTAN BEMEHET A MUNKAHELYÉRE,
ahol követelheti a munkáltatóját, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket.
Abban az esetben, ha a vállalatok a járvány miatt ismét korlátoznák a munkavállalók bejárását, akkor a home office szabályozásnak az az eleme kerülne előtérbe, amely szerint a szükséges technikai felszerelést a munkáltató biztosítja. Nyilvánvalóan ez elsősorban a kommunikációs eszközök és feltételek, például nagysebességű internet biztosítását jelenti a munkáltató részéről, aki a munkavállalónak költségtérítést is fizethet, ugyanakkor ez is megegyezés kérdése – fűzte hozzá.
Palkovics Imre azt is megjegyezte, hogy más módon is lehet kezelni a rendkívüli hőség okozta helyzetet. A munkáltató élhet a munkaidő beosztásával, ha követi az időjárás előrejelzést. Megoldható, hogy a kötelező munkaidőkeretet egy vagy akár több hónapon belül is kiegyenlítsék. Megtehető, hogy hőségben nem dolgoznak az emberek (akár teljes napokat), a meleg enyhülésével pedig ledolgoztathatják az emberekkel a kiesett munkaidőket, így nem kell túlórát fizetni, szabadságot sem kell kivenni erre az időszakra, és tulajdonképpen kiegyenlítve kapják a bérüket. A jog erre felkészült – tette hozzá.
A szövetség elnöke a Portfolio érdeklődésére kitért a szieszta bevezetésére (napon belüli munkaszüneteltetés) is, amelynek
SEM A METEOROLÓGIAI, SEM AZ EGYÉB LOGISZTIKAI FELTÉTELEI NINCSENEK MEG MAGYARORSZÁGON.
Az időjárás nálunk nem mediterrán, hanem kontinentális, a csapadék pedig kiegyenlíti a hőmérsékletet. Az országban nincs hónapokig tartó rendkívüli hőmérséklet, vannak ugyan kilengések, amelyek gyakorisága egyre nő, de ezek száma még mindig nem haladja meg egy éven belül összeadva a 30 napot. Így erre bevezetni a szieszta intézményét nem lenne egy egyszerű dolog, ugyanakkor az otthon és a munkahely közötti távolság sem tenné lehetővé, hogy mindenki hazavonuljon és később újra kezdje a munkát, az utazás elvinné a pihenésre rendelkezésre álló időt. Egyébként erre a munkajog ad lehetőség az osztott munkaidővel, amely lehetővé teszi a munkaidő ketté osztását délelőtti és délutáni időszakra, tehát megszakítást már most is lehet bevezetni. Így minden megoldás adott jogi alapon arra, hogy a rendkívüli időjárási körülményekkel járó helyzet a munkáltatók a munkavállalók egészségének megőrzése és a termelés fenntarthatósága érdekében kezelni tudják.
Forrás: portfolio.hu
Címlapkép forrása: Getty Images