Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter kiemelte, hogy a kohéziós politika és a demográfiai kérdések az elnökség fő prioritásai közé tartoznak. Hangsúlyozta, hogy a kohéziós politika alapvető fontosságú a regionális különbségek csökkentésében és a gazdasági-társadalmi kohézió erősítésében. A digitális, zöld és demográfiai átmenetek jelenlegi kihívásai közepette ez a politika elengedhetetlen a fenntartható fejlődés és az egységes piac működésének elősegítésében.
Az Európai Bizottság márciusban publikált 9. Kohéziós Jelentése szerint a kohéziós politika kulcsszerepet játszik a hosszú távú növekedés és versenyképesség támogatásában. Navracsics Tibor szerint a 2027 utáni reformoknál radikális változtatások helyett finomításokra van szükség, és a helyi igényekre is figyelemmel kell lenni. Magyarország támogatja, hogy a leendő tagállamokat is bevonják ezekbe az egyeztetésekbe, hogy a kohéziós politika továbbra is a fejlettségi különbségek csökkentésére összpontosítson.
Oliver Röpke, az EGSZB elnöke, hangsúlyozta, hogy a kohéziós politikának új lendületet kell kapnia az állampolgárok bizalmának erősítése érdekében. Hozzátette, hogy a gazdasági és társadalmi esélyegyenlőtlenség csökkentésére van szükség, különösen azokban a csoportokban, ahol alacsony a foglalkoztatottság, mint például a nők, fiatalok, bevándorlók és alacsonyabb iskolai végzettségűek.
A konferencián a magyar szakszervezeti konföderációk képviselői is részt vettek, a szakszervezeti álláspontot Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke ismertette. Felszólalásában hangsúlyozta a digitális és zöld átállás, valamint az élethosszig tartó tanulás fontosságát. Kiemelte, hogy a versenyképesség javítása nem helyezheti háttérbe a munkavállalói és szociális jogokat. Az uniós forrásokból támogatott programok, mint például a mentorálás, segítenek az idősebb generáció munkahelyi szerepének megerősítésében és a fiatal munkavállalók integrációjában.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége közszféráért felelős alelnöke, Holecz Gábor az eseményt követő beszámolójában fontosnak tartotta kiemelni, hogy a humán erőforrás és a bérek felzárkóztatása alapvető a gazdasági növekedéshez. A munkavállalók mobilitását segítő infrastruktúra fejlesztése, valamint a képzések és átképzések támogatása kulcsfontosságú a regionális egyenlőtlenségek csökkentésében.
Oliver Röpke és Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter, megvitatták a magyar elnökség prioritásait és az együttműködés lehetőségeit. Az EGSZB már megkapta a felkérést számos feltáró vélemény elkészítésére, beleértve az EU versenyképességét, a fenntartható mezőgazdaságot és a demográfiai kihívásokat.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége a munkavállalók szemszögéből kiemelten fontosnak tartja, hogy a kohéziós politika a gazdasági fejlettség növelésére és a munkahelyi egyenlőtlenségek csökkentésére összpontosítson, biztosítva a hosszú távú, minőségi munkahelyeket a kevésbé fejlett régiókban.