A megye szinte összes városában megemlékezést tartottak a nemzeti ünnep alkalmából. Pécsen koszorúzással tisztelegtek az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt a Színház téren az 56-os Munkástanács emlékműnél. Az ünnepségen Perényi József, a Mecseki Munkástanácsok Szövetségének elnöke idézte fel a forradalom főbb eseményeit és baranyai vonatkozásait.
– A szovjet hadsereg inváziója után a megyei munkástanácsok itt is békés, fegyvertelen ellenállást folytattak – fogalmazott beszédében az elnök. – Az országban talán egyedülálló módon a forradalom kitörése után egy hónappal, november 23-án megalakult a Baranya Megyei Központi Munkástanács. Az új ellenzéki intézmény bátran, újabb és újabb javaslatokkal állt elő. Azonban 1957-ben az összes pécsi és baranyai munkástanács vezetőit letartóztatták, és sokukat többévnyi börtönbüntetéssel sújtották.
Délutáni megemlékezés a 48-as téren:
Nehezebb helyzetben van ez az ünnep
A pécsi 48-as téren este hatkor kezdődött a megemlékezés. Miseta Attila, a PTE rektora ünnepi beszédében az 1848-as és az 1956-os forradalom hasonlóságait és különbségeit vette sorra.
– Október 23-a nehezebb helyzetben van, mint március 15-e – mondta a rektor. – Az utóbbit a nemzet az önkényuralom alatt is megőrizte emlékezetében. Az aradi vértanúkat és Batthyányt meggyászolta a nép. Nagy Imre és társai jeltelen sírokban feküdtek 1989-ig. Sokan azt hihették, elfeledték őket.
A beszéd után a PTE Babits Gimnáziumának diákjai adták elő ünnepi műsorukat, majd elhelyezték a koszorúkat az 1956-os mártíremlékműnél.
Perényi József beszéde:
Beszéd 2019Fényképalbum: