A közelmúltban a versenyszféra szakszervezeti konföderációi és a közszolgáltatások területén működő reprezentatív ágazati szakszervezetek egyeztetést kezdeményeztek a kormányzat illetékes képviselőivel.
Ennek eredményeként 2016. december 21-én megrendezett fórumon részt vett a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára, valamint a Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetségének (STRATOSZ) társelnöke.
Az egyeztetés aktualitását a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumában született (a minimálbér és garantált bérminimum emelésről szóló) bérmegállapodás – többségi állami/önkormányzati tulajdonban lévő – közüzemekre gyakorolt hatása, illetve az erre adandó kormányzati reakciók adták.
A szakszervezetek és a közszolgáltatásban tevékenykedő munkáltatói érdekképviselet képviselői jelezték, hogy a szektorban fokozódó munkaerőhiány mielőbbi és hatékony kormányzati beavatkozást kíván annak érdekében, hogy a munkaerő-piacot jellemző és várhatón fokozódó belső migráció mérséklődjön, ezzel összefüggésben a közszolgáltatások volumene és minősége a jövőben is fenntartható legyen.
Bizakodásra ad okot, hogy a tárcák jelen lévő képviselői a kialakult helyzetet az érdekképviseletekkel azonosan ítélték meg, egyúttal azt is jelezték, hogy a kérdés a Kormány napirendjén van.
A konzultáción résztvevő felek abban is egyetértettek, hogy a mára kialakult feszültségek kezelésére a szociális partnerek között egy több éves megállapodásra van szükség. Konszenzus mutatkozott abban is, hogy az érintett munkáltatói körre vonatkozóan is célszerű lenne mielőbb egy – az egyes vállalatcsoportok eltérő helyzetét is figyelembe vevő – differenciált bérajánlás elfogadása.
A mai fórum az első olyan rendezvény volt, ahol az állami tulajdonú közszolgáltatást végző vállalkozásoknál működő reprezentatív szakszervezetek és a tulajdonos minisztérium (továbbá az érintett kormányzati szervek) felelős beosztású képviselői közvetlen konzultációt folytathattak.
Azzal, hogy harmadik félként az érintett munkaadói szövetség (STRATOSZ) is érdemben részt vett a rendezvényen, nyilvánvalóvá vált, hogy valós igény mutatkozik egy új szektorális érdekegyeztető fórum létrehozására.
Az így létrehívott fórum (Közszolgáltató Vállalkozások Konzultációs Fóruma) megfelelő színteret és rendezett kapcsolati hálót jelenthet a köztulajdonban álló munkáltatók és a szakszervezetek számára a szociális párbeszéd lefolytatására.
A kezdeményezők nevében az érintett szakszervezeti konföderációk:
Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, Doszpolyné dr. Mészáros Melinda, elnök
Magyar Szakszervezeti Szövetség, Kordás László, elnök
Munkástanácsok Országos Szövetsége, Palkovics Imre, elnök
Ágazati szakszervezetek:
Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, Dr. Szilágyi József, elnök
Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000, Király András, elnök
Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége, Varga Tibor, elnök
Közúti Közlekedési Szakszervezet, Baranyai Zoltán, elnök
Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete, Buzásné Putz Erzsébet, elnök
Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete, Dr. Laboda József, elnök
Postás Szakszervezet, Tóth Zsuzsanna, elnök
Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége, Ádám István, elnök
Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, Gulyás Attila, elnök
Vasutasok Szakszervezete, Meleg János, elnök
Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete, Halasi Zoltán, elnök
Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, Fürjes József, elnök
Vízügyi Szakszervezetek Országos Ágazati Szövetsége, Pető Sándor, elnök