Legfrissebb hírek2019-06-12T21:22:15+02:00

A minimálbér szintjéről és hatásáról közép- és kelet európai vizsgálatok tükrében

2017. január 5.|

A „minimálbér” az alacsony jövedelem emelése révén az egyenlőtlenség csökkentésének hatékony eszköze. Éppen a közép- és kelet európai országokból származó adatok mutatják, hogy a minimálbér a munkavállalók oldalán és a cégeknél az egyenlőtlenség csökkentésének alacsony költségű eszköze, azaz a munkahelyek elvesztésében vagy a profitcsökkenésben mérve a költségeket. Továbbá a minimálbér szerepet játszhat a termelékenység általános növelésében és a gazdasági fejlődés támogatásában, és így használható a régióban uralkodó alacsony bérköltségű modellt leküzdő fejlesztési stratégia részeként. Azonban az igazán hatékony bérszintemeléshez szükséges lenne társítani a kollektív szerződések erősebb szerepével, hogy a magasabb bérek szintje is követni tudja a minimál bér emelésének ütemét.

A munkavállalók világa

2017. január 3.|

Okos óra, okos telefon, önvezérlő autó. Pár találmány, ami korábban csak a filmekben tűnhetett fel. Mostanra viszont már a szürke hétköznapok unalmas szereplői lettek. 2016-ban a vállalkozások már nem tehetik meg hátat fordítanak a digitális világnak, a fejlődésnek. Megismerkedés LearnVirtual Europe vállalattal. Megszólalók Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programjáért felelős miniszterelnöki biztos, Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke.

Az EGSZB decemberi plenáris ülése (Elfogadott vélemények – válogatás)

2017. január 3.|

A tájékoztató jelentés a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló 2005/29/EK irányelvet, a kereskedelemről és a jótállásról szóló 1999/44/EK irányelvet, a tisztességtelen szerződési feltételekről szóló 93/13/EGK irányelvet és a megtévesztő és összehasonlító reklámokról szóló 2006/114/EK irányelvet értékeli. A gyűjtött adatok és a javasolt megoldások kérdőíves válaszok, öt tényfeltáró misszió (Athén, Vilnius, Párizs, Lisszabon és Brüsszel) és egy szakértői meghallgatás eredményeként születtek.

Állásfoglalás: valós igény mutatkozik egy új szektorális érdekegyeztető fórum létrehozására

2016. december 23.|

A közelmúltban a versenyszféra szakszervezeti konföderációi és a közszolgáltatások területén működő reprezentatív ágazati szakszervezetek egyeztetést kezdeményeztek a kormányzat illetékes képviselőivel. Ennek eredményeként 2016. december 21-én megrendezett fórumon részt vett a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára, valamint a Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetségének (STRATOSZ) társelnöke.

Zala Megyei Munkástanácsok Szövetsége: Zalában az átlagkeresetek 25%-os emelésére lenne szükség

2016. december 19.|

A napokban tartott ülést a Zala Megyei Munkástanácsok Szövetségének újjáválasztott elnöksége. A testület megelégedéssel fogadta a kormány döntését, a bérminimum 15%-os és a szakmai minimálbérek 25%-os emeléséről. Ugyanakkor elengedhetetlennek tartja a testület, hogy az átlagbérek fejlesztése lépést tartson a minimálbérek növekedésével.

Jogi segítségnyújtás a dél-dunántúli munkaerő-piaci szereplők számára

2016. december 12.|

A Munkástanácsok Országos Szövetsége Sajtó tájékoztatót tartott Kaposváron, a regionális és összehangolt JOGpontok projektről. A Jogpontok a Dél-Dunántúli régióban, így Somogy Megyében is ingyenes jogi segítséget nyújt magánszemélyeknek és vállalkozásoknak munkajog, cégjog, TB és adójog területén. A projekt európai uniós támogatással valósul meg, a szolgáltatást 3 éven át lehet igénybe venni.

EGYSÉGES FIZETÉSEMELÉS JÖHET AZ ÁLLAMI CÉGEKNÉL

2016. december 7.|

A KORMÁNY A JUTTATÁSOK JELENTŐS NÖVELÉSÉT SZORGALMAZZA Azonos mértékben emelné a kormány az állami cégeknél dolgozó munkavállalók fizetését – tudta meg a Magyar Idők. A köztulajdonban lévő vállalatok több tízezer alkalmazottjának keresete akár számottevően is emelkedhet jövőre.

Ehhez bátorság kellett

2016. december 6.|

Én inkább azt kérdezném, hol voltak a kormányok? Miért engedték, hogy a munkavállalók alacsony bére legyen a magyar gazdaság versenyképességének alapja? Ezért is mondom, hogy a múlt csütörtökön aláírt megállapodással megvalósult a rendszerváltozás utolsó aktusa is. Innentől kezdve beszélhetünk valódi piacgazdaságról, mert elismerik már az élőmunka jelentőségét és árát, e nélkül eddig csak egy irányított, protekcionista gazdasági rendszer működött Magyarországon.

Vissza az elejére!