Közfelháborodást okozott a munkavállalók és az Őket képviselő szakszervezetek körében, hogy a parlament befogadta önálló képviselői indítvány formájában a Munka Törvénykönyv módosítására irányuló javaslatot.

Értetlenséget és felháborodást keltő a javaslat tartalma és az eljárás maga.

Tartalma: a munkaidőkeret egy éves maximális időtartamának három évre való kitágításának lehetősége.

Az eljárás pedig a hazai makroszintű munkaügyi kapcsolatok kiiktatása a munkaerőpiac meghatározó szabályozását ellátó törvény módosításának folyamatából, a magyar munkavállalók jogbiztonságának tovább gyengítését szolgáló javaslat parlamenti tárgysorozatba vételével, miközben évek óta zajlik a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) keretei között a Munka Törvénykönyvének átfogó felülvizsgálatát célzó konzultáció a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek részvételével.

A konzultáció során számos kérdésben egyetértés alakult ki a szociális partnerek között, ennek ellenére a javaslatok nem kerültek a parlament elé a Kormány ígérete ellenére sem.

Ismét bebizonyosodott, hogy a multinacionális befektetők nem a makroszintű háromoldalú tárgyalások intézményi keretei között érvényesítik profit maximalizálásra irányuló érdekeiket.

Minderről tudomást szerezve, rövid egyeztetésen a VKF két szakszervezeti konföderációja (Liga, Munkástanácsok) egyetértésre jutott abban, hogy első körben a terület kormányzati képviselőjét felkeresve befolyást próbál gyakorolni a folyamat megváltoztatására, a VKF keretei közé terelve azt.

Így 2017. április 19-én találkozót kezdeményeztünk Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár úrral, aki rövid idő alatt fogadta szervezeteink vezetőit, Mészáros Melinda és Palkovics Imre elnököket.

A találkozón kifejtettük aggodalmainkat, amelyet a Munkástanácsok írásban is átadott Államtitkár úrnak, mely állásponttal a Liga Szakszervezetek elnöke is teljes mértékben egyetértett, szóban kiegészítve azt fontos felvetésekkel, amelyeket a Munkástanácsok képviseletében Palkovics Imre támogatott. (A két szakszervezet közös jogi álláspontja alább olvasható.)

A találkozón kifejtett álláspontjaikat szervezeteink szövegszerű formában a képviselői indítvány normaszövegéhez módosításként eljuttatják az NGM részére. Továbbá ígéretet kaptunk Államtitkár úrtól, hogy a május 3-ra összehívott VKF Monitoring Bizottsági ülés napirendjére kerül a kifogásolt törvénymódosítás, ahol érdemi vitára és a jelenleg elfogadhatatlan részletek munkavállalók számára kedvező változtatásaira számítunk. Indítványoztuk továbbá a fentiektől függetlenül, hogy kezdődjenek meg a 2012-ben hatályba lépett Munka Törvénykönyvének a munkavállalók egyik legnagyobb sérelmét okozó tételének felülvizsgálatai a jogellenes munkáltatói elbocsátás szabályainak átalakítására, helyreállítva némileg a felborult munkaerőpiaci egyensúlyt.

Magyarán legyen szankciója végre a jogellenes elbocsátásoknak, és számos munkavállalói igény jogszabályi változtatásáról induljon hasonló gyorsasággal előterjesztés az országgyűlésben, mint ahogyan az a munkaidőkeret három évre bővítése tárgyában történt a nemzetközi befektetők igényére.

Liga Szakszervezetek                                                                 Munkástanácsok

Dr. Mészáros Melinda                                                                Palkovics Imre

elnök                                                                                               elnök

Az alábbiakban pirossal jelöltük az Mt.-módosítási javaslathoz kapcsolódó észrevételeinket:

Letöltés: MT-normaszöveg.pdf